Czego się spodziewać, gdy otrzymasz od swojego ginekologa tabletkę "dzień po"?Tabletka ‘dzień po” to rodzaj antykoncepcji awaryjnej, którą można przyjąć w przypadku niezabezpieczonego seksu lub pęknięcia prezerwatywy. Jest ona znana również jako antykoncepcja postkoitalna i jest dostępna tylko u certyfikowanego ginekologa lub lekarza ogólnego. W przypadku niechcianej ciąży po niezabezpieczonym seksie, można zdecydować się na tabletkę ‘dzień po”, aby uniknąć nieplanowanego macierzyństwa. Im szybciej ją zażyjesz po niezabezpieczonym stosunku, tym skuteczniejsza będzie antykoncepcja awaryjna w zapobieganiu ciąży. W tym artykule mówimy, co daje ci tabletka dzień po czego możesz się spodziewać, gdy skonsultujesz się ze swoim ginekologiem w sprawie pigułki i skąd ją wziąć w razie potrzeby.

Co to jest pigułka "dzień po”?

Pigułka to rodzaj antykoncepcji awaryjnej, którą można przyjąć w przypadku niezabezpieczonego stosunku lub pęknięcia prezerwatywy. Jest ona również znana jako antykoncepcja postkoitalna i jest dostępna tylko u certyfikowanego ginekologa lub lekarza ogólnego.

Pigułka poranna to wysoka dawka hormonu progestyny, którą przyjmuje się w ciągu 72 godzin od niezabezpieczonego stosunku. Działa ona poprzez uniemożliwienie jajnikom uwolnienia jaj i zagęszczenie śluzu szyjkowego, co uniemożliwia plemnikom dotarcie do jaj.

Skuteczność pigułki morning-after maleje wraz z długością czasu między stosunkiem seksualnym a momentem zażycia pigułki. Im szybciej zażyjesz ją po stosunku bez zabezpieczenia, tym skuteczniejsza będzie antykoncepcja awaryjna w zapobieganiu ciąży.

Jak działa pigułka "dzień po"?

Pigułka "dzień po" to rodzaj antykoncepcji awaryjnej, którą można zażyć w przypadku niezabezpieczonego stosunku lub pęknięcia prezerwatywy. Jest ona również znana jako antykoncepcja postkoitalna i jest dostępna tylko u certyfikowanego ginekologa lub lekarza ogólnego.

Pigułka morning-after działa poprzez zapobieganie uwalnianiu jaj przez jajniki i zagęszczanie śluzu szyjkowego, co uniemożliwia plemnikom dotarcie do jaj.

Progestyna zawarta w pigułce "dzień po" zapobiega również przyczepieniu się zapłodnionego jaja do macicy. Jeśli zapłodnione jajo nie zostanie wszczepione do macicy, po prostu wydostanie się przez ciało kobiety niezauważone. Jeśli zapłodnione jajo jest już zagnieżdżone w macicy, progestyna zapobiega jego wzrostowi.

Skutki uboczne tabletki “dzień po”

Progestyna w pigułce dzień po może prowadzić do skutków ubocznych, takich jak nudności, wymioty, tkliwość piersi, bóle głowy, skurcze brzucha i nieregularne miesiączki. Kobiety z historią zakrzepów krwi, wysokim ciśnieniem krwi, rakiem piersi i chorobami wątroby nie powinny brać pigułki po poranku, ponieważ zwiększa ona ryzyko zakrzepów krwi.

Tabletka dzień po nie chroni przed chorobami wenerycznymi. Należy więc zawsze stosować prezerwatywę wraz z tabletką dzień po jako zapasową opcję antykoncepcyjną, aby uniknąć chorób wenerycznych. Jeśli jesteś uczulona na którykolwiek ze składników pigułki morning-after, nie przyjmuj jej, gdyż może to być bardzo niebezpieczne dla Twojego zdrowia. Jeśli jesteś już w ciąży, pigułka "dzień po" nie spowoduje przerwania ciąży.

Czy istnieją jakieś zagrożenia?

Pigułka morning-after jest generalnie bezpieczną i skuteczną metodą antykoncepcyjną. Należy jednak pamiętać, że nie jest ona tak skuteczna jak codzienne przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych lub założenie wkładki wewnątrzmacicznej. Jeśli spóźnisz się z zażyciem tabletki morning-after o więcej niż kilka godzin, może ona nie zadziałać i możesz zajść w ciążę.

Niektóre kobiety odczuwają skutki uboczne, takie jak nudności, wymioty, tkliwość piersi, bóle głowy, skurcze brzucha i nieregularne miesiączki. W niektórych przypadkach pigułka morning-after może prowadzić do ciąży pozamacicznej, gdzie ciąża występuje poza macicą (zazwyczaj w jednym z jajowodów). Zdarza się to rzadko, ale ważne jest, aby się przebadać, jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy, które mogą być spowodowane ciążą pozamaciczną.