Oznaki ostrzegawcze ataku serca, których nie powinieneś ignorowaćKażdy może dostać zawału serca. Ten bolesny i zagrażający życiu stan nazywany jest również ostrym zespołem wieńcowym. Występuje, gdy dopływ krwi do mięśnia sercowego zostaje zablokowany z powodu nagromadzenia złogów tłuszczowych lub płytki nazębnej w tętnicach doprowadzających krew do serca. Dobra wiadomość jest taka, że większości zawałów serca można zapobiec.

Jakie są typowe znaki ostrzegawcze ataku serca?

Doświadczenie każdej osoby jest inne, ale są to najczęstsze objawy związane z atakiem serca. Są one często opisywane jako ucisk, ból lub ściskanie w centrum klatki piersiowej, które może promieniować do jednego lub obu ramion, pleców lub szczęki. Niektórzy ludzie doświadczają duszności, nudności, wymiotów lub zawrotów głowy. Jeśli wystąpi którykolwiek z tych objawów, należy natychmiast zadzwonić pod numer 911 i szukać pomocy medycznej.

Zmiana w oddychaniu, duszności

Atak serca może spowodować zmniejszenie przepływu krwi do płuc, co może powodować kaszel, świszczący oddech, a nawet zmianę wzorca oddychania. Jeśli zauważysz znaczącą zmianę w sposobie oddychania lub jeśli oddychanie staje się utrudnione, natychmiast udaj się do lekarza.

Ból w klatce piersiowej - po lewej stronie, w środku, lub w obu.

Ból w klatce piersiowej jest częstym objawem zbliżającego się ataku serca zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Podczas gdy atak serca może być odczuwany jako ściskanie lub ucisk w centrum klatki piersiowej, może być również odczuwany jako ból na lewo od mostka lub w obu miejscach.

Mdłości i wymioty

Nudności i wymioty są bardzo częstymi objawami ataku serca. Może to być spowodowane zwiększonym stresem, którego doświadczyło serce podczas ataku serca i przypływem substancji chemicznych podczas tego zdarzenia.

Ból barku lub ramienia

Innym częstym objawem ataku serca jest ból, drętwienie lub mrowienie w ramieniu lub barku, szczególnie w lewym ramieniu. Może to być oznaka zmniejszonego przepływu krwi do mięśni w ramieniu, co może wskazywać na zawał serca.

Zawał serca może wystąpić u osób w każdym wieku. Ryzyko choroby serca wzrasta wraz z wiekiem, a świadomość znaków ostrzegawczych ataku serca jest kluczowa. Ważne jest, aby znać oznaki i objawy oraz sposób reagowania, aby jak najszybciej uzyskać pomoc. Jeśli uważasz, że doświadczasz ataku serca, natychmiast zadzwoń pod numer 911, nawet jeśli objawy ustąpią. Im szybciej otrzymasz pomoc, tym większa szansa na pełny powrót do zdrowia.